Możesz dowolnie konfigurować klawiatury foliowe i czołówki foliowe korzystając ze wszystkich dostępnych opcji.
Pamiętaj, że realizacja zamówień opiera się wyłącznie według Twoich oczekiwań.
Jeśli masz wątpliwości, czekamy na Twój telefon.
Tel: 42 6348541 lub biuro@satori.pl
Rozumiemy sytuacje awaryjne. Dlatego zawsze utrzymujemy dla Ciebie bufor bezpieczeństwa w postaci gotowych produktów. W 24 godziny uzupełnimy Twój magazyn.
Prześlij nam teraz plik graficzny swojego projektu. W ciągu 1 godziny otrzymasz wiadomość zwrotną z najniższą ceną i elastycznym terminem realizacji.
Wyślij zapytanie2021-07-13 Technologie
Klawiatura jest narzędziem, które doskonale znamy i korzystamy z niego niemalże codziennie. Jest ona niezbędna nie tylko do obsługi komputera, czyli gier czy przeglądania internetu, ale także wykorzystywana jest do obsługi urządzeń codziennego użytku, specjalistycznych narzędzi. Klawiatury znaleźć można w przemyśle lotniczym, transportowym czy medycznym, gdzie wymaga się od nich niezawodności, wytrzymałości i odporności na trudne warunki pracy. Do obsługi różnego rodzaju urządzeń wykorzystywane są najczęściej dwa typy klawiatur: membranowa i mechaniczna. Czym się od siebie różnią i jak działają? Jakie wady i zalety mają klawiatury membranowe i klawiatury mechaniczne? Sprawdź koniecznie!
Jak działa klawiatura membranowa? Klawiatura membranowa działa na podstawie zwarcia poszczególnych części obwodu elektrycznego. Naciśnięcie klawisza powoduje zwarcie pól kontaktowych, a w efekcie odpowiednich obwodów. Wszystkie ścieżki prowadzące do połączenia, drukuje się na specjalnych foliach, w sposób, który uniemożliwia ścieranie się nadruku podczas codziennego użytku.
Pod przyciskami klawiatury membranowej umiejscowione są membrany, a między membraną a klawiszami wypustki z aktywatorem powodującym nacisk. Takie rozwiązanie sprawia, że gdy klikamy w klawisz, ten daje sygnał do urządzenia, że zostało podjęte działanie i należy wykonać odpowiednią operację.
Klawiatury mechaniczne działają w nieco inny sposób. Pod każdym przyciskiem w klawiaturze mechanicznej znajduje się niezależny przełącznik (ze sprężyną), który rozpoznaje wykonywane działanie. Dzięki zastosowaniu tej metody nie jest konieczne mocne wciskanie każdego przycisku podczas użytkowania klawiatury.
Różnice między klawiaturą membranową a mechaniczną znajdziemy nie tylko w budowie i sposobie działania. Klawisz klawiatury mechanicznej jest w stanie wytrzymać większą ilość kliknięć, niż jej membranowy odpowiednik. Różnice znajdziemy także na poziomie ceny sprzętu. Klawiatura membranowa jest częściej wybieranym rozwiązaniem w masowej produkcji ze względu na jej liczne zalety, wśród których znajduje się m.in. niska cena.
Do zalet klawiatur membranowych można zaliczyć dowolność wykonania, w zależności od potrzeb klienta. Można zastosować różne konfiguracje połączeń elektrycznych oraz grafikę i podświetlenie. Sprawia to, iż końcowe produkty będą spełniać wszystkie wymagania estetyczne klientów. Modele te są znacznie tańsze od mechanicznych, a do tego cieńsze, co sprawia, że nie zajmują dużo miejsca w obudowie urządzenia.
Klawiatury membranowe spełniają wiele wymagań, których nie spełniają klawiatury mechaniczne: są bardziej odporne na pracę w ciężkich warunkach, uszkodzenia mechaniczne, a także mogą być wykorzystywane w urządzeniach, które muszą być pyło i wodoszczelne. Atutem klawiatur membranowych jest przede wszystkim niski koszt, co jest istotne przy masowej produkcji. Powierzchnię i klawisze łatwo dezynfekować oraz utrzymywać w odpowiednim porządku. W przypadku dobrze wykonanych klawiaturach tego rodzaju możemy zaobserwować także mocny i wyraźny skok klawiszy, który ma wpływ na komfort użytkowania, mimo że klawiatury membranowe mogą pracować jako “nieme”.
Minusy klawiatur membranowych obejmują m.in. mniejszą wytrzymałość przycisków, konieczność stosowania znacznie większej siły, a powrót klawiszy do stanu początkowego jest wolniejszy.
Klawiaturę mechaniczną cechuje znacznie dłuższy czas używania przycisków i bardzo szybki powrót klawiszy na swoje miejsce. Aby sygnał dotarł do urządzenia potrzeba tylko niewielkiego nacisku.
Wady klawiatury mechanicznej to m.in. stosunkowo duża waga oraz znacznie większe rozmiary od klawiatury membranowej, co uniemożliwia jej zastosowanie w wielu urządzeniach. Klawiatury mechaniczne są dużo droższe oraz znacznie bardziej hałasują.
Klawiatur membranowych bez obaw można używać w urządzeniach elektronicznych oraz innych, wymagających odpowiedniego przystosowania do trudnych warunków atmosferycznych, a także mechanicznych. Sprzęt ten spełni te oczekiwania, którym nie są w stanie podołać modele mechaniczne (np. różne wymagania techniczne i eksploatacyjne). Dodatkowo będzie świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wymagane są urządzenia odporne na szkodliwe działanie czynników chemicznych.
Klawiatura ta dobrze sprawdzi się do zastosowań przemysłowych, a dzięki płaskiej powierzchni łatwiej będzie utrzymać ją w czystości. Oprócz tego, że klawiatury membranowe są odporniejsze, ich produkcja jest znacznie tańsza. Ponadto, niestraszna jest im wilgoć, zarysowania oraz promieniowanie.
Do zastosowań przemysłowych oraz codziennego użytku trafniejszym wyborem jest klawiatura membranowa. Jest ona znacznie odporniejsza na promieniowanie, czynniki atmosferyczne czy nawet działania chemiczne. Nie ulega zawilgoceniu oraz nie łatwo ją zarysować. Dodatkowo można wykonać ją według indywidualnych potrzeb klienta, a do tego jest dużo tańsza, dlatego jest idealna w urządzeniach różnego rodzaju — od sprzętów do zastosowań domowych, po specjalistyczne sprzęty wykorzystywane np. w medycynie, gdzie wymaga się od nich niezawodności.